ZOBACZ


                     ZOBACZ


                     ZOBACZ
Znaczenie giełdy



Wielkość i znaczenie giełdy można analizować za pomocą różnych kryteriów. Do najważniejszych należą:
• kapitalizacja giełdowa - łączna wartość wszystkich podmiotów notowanych na danej giełdzie,
• dzienny obrót akcjami w ujęciu ilościowym lub wartościowym,
• liczba notowanych spółek.

Indeksy giełdowe umożliwiają przedstawienie koniunkturalne na giełdzie, stanowią również punkt bazowy dla instrumentów pochodnych oraz odniesienie dla oceny efektywności inwestowania.

Na świecie istnieją, ze względu na geografię terenu, giełdy regionalne, krajowe i międzynarodowe. Dzielą się one na giełdy towarowe- w zależności od tego , jaki asortyment jest na nich sprzedawany czy kupowany. Bardzo popularnymi są więc giełdy surowców (ropa naftowa, bawełna, złoto, srebro, miedź itp.). To od ich cen w dużej mierze zależą losy gospodarki całego świata.



"System finansowy to mechanizm współtworzenia i przepływu siły nabywczej między nie finansowymi podmiotami gospodarczymi, w skład którego wchodzą: instrumenty finansowe, rynki finansowe, instytucje finansowe oraz zasady określające sposób ich funkcjonowania"
Do powstania systemu finansowego doprowadził rozwój pieniądza oraz pojawienie się podmiotów chcących udostępnić nadwyżki pieniądza podmiotom, które odczuwają niedobór środków finansowych. Tak powstają rozmaite przepływy kapitałowe między podmiotami życia gospodarczego (gospodarstwami domowymi, przedsiębiorstwami i państwem).

Przepływy kapitałowe mają ogromne znaczenie dla funkcjonowania każdej gospodarki. Przede wszystkim stanowią one istotę mobilności kapitałów, która jest niezbędna do dostosowywania się każdej gospodarki do zmieniających się warunków ekonomicznych. Dodatkowo, międzynarodowe przepływy pieniężne, dają szansę zaspokajania popytu na kapitał w różnych krajach. Fakty te sprawiają, że istnienie sprawnych mechanizmów zapewniających przepływy kapitałów jest jednym z warunków dobrego funkcjonowania gospodarki każdego kraju. Międzynarodowe przepływy kapitałowe mogę odbywać się na dwa sposoby: przez system bankowy oraz przez rynek papierów wartościowych, na którym szczególną rolę odgrywają giełdy papierów wartościowych, będące miejscem obrotu różnorakich instrumentów finansowych. Stąd funkcjonowanie giełdy, czyli wypełnianie podstawowych funkcji publicznego rynku kapitałowego ma istotne znaczenie dla przepływów kapitałowych i rozwoju gospodarek w ujęciu krajowym i globalnym.

W wielu państwach giełdy papierów wartościowych są bardzo ważnym elementem składowym istniejących systemów finansowych. Systemy finansowe bez płynnych i efektywnych giełd nie mogłyby sprawnie i skutecznie funkcjonować, a co za tym idzie przyczyniać się do ogólnego rozwoju państw i gospodarki światowej jako całości. Giełdy finansowe są obecnie jednymi z najważniejszych rynków zorganizowanych, na których codziennie następuje obrót licznymi instrumentami finansowymi. Na giełdach handluje się instrumentami tysięcy firm, w tym największych korporacji o zasięgu globalnym. We współczesnej gospodarce wielkość obrotów instrumentami finansowymi jest znacznie większa od wolumenu handlu wszystkimi produktami fizycznymi i usługami, co tym bardziej zwiększa rolę, jaką współcześnie pełnią giełdy i system finansowy w gospodarce światowej.



Podstawowe informacje

Na giełdach światowych obowiązuje regulamin, według którego zawierane są wszelkie transakcje. To właśnie w nim zawierają się: cel giełdy, prawa i obowiązki jej członków, warunki zawierania transakcji oraz rozstrzyganie wszystkich sporów. Koncesję na działanie giełd w poszczególnych krajach wydaje państwo, które sprawuje również nadzór nad ich poczynaniami. Giełdy obejmują zarówno tradycyjne sposoby inwestowania kapitału, ale także i inwestowanie alternatywne i hedgingowe, które wzbudza sporo kontrowersji. Będzie o nich mowa w dalszej części artykułu.

Giełdy dzielimy na : towarowe,walorów,usług i papierów wartościowych. Pierwsza z nich, zajmuję się kupnem i sprzedażą towarów o podobnych cechach. Na podstawie charakterystyki danego asortymentu, dokonywane są transakcje i inwestycje. Jego depozyt odbywa się w giełdowych składach towarowych. W tych pomieszczeniach towar, prosto od producentów, zostaje przebadany jakościowo i otrzymuje pewien standard. Osoba deponująca otrzymuje wtedy kwit składowy, tzw. warrant, który staje się wtedy papierem wartościowym, czyli przedmiotem obrotu giełdowego.

Giełda walorów ma już zupełnie inna charakterystykę. Tutaj w grę wchodzą naprawdę spore pieniądze. Biorą w niej udział przede wszystkim banki, władze monetarne państw,wielkie koncerny, ale także i osoby fizyczne, reprezentowane przez maklerów giełdowych. Przedmiotem gry na takich giełdach są przede wszystkim papiery wartościowe, akcje oraz obligacje.

Giełda usług w zakresie swojego działania obejmuje transport, ubezpieczenia oraz pośrednictwo transakcyjne. Ostatnia grupa, czyli giełda papierów wartościowych,to rynek kupna i sprzedaży akcji, obligacji, warrantów,opcji, funduszy OFE, funduszy inwestycyjnych oraz certyfikatów inwestycyjnych. Interesy przedsiębiorstw i osób fizycznych, reprezentowane są przez wcześniej wspominanych już maklerów. Do tego przedziału form inwestycyjnych, zalicza się także polska giełda GPW, której sesje odbywają się na warszawskich parkietach. Informacje na temat wszelkich obrotów podawane są w tzw. notowaniach giełdowych.